Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как е правилно да се поливат доматите, за да е богата реколтата им

14 май 2024, 08:45 часа

Като всяка градинска култура, така и доматите имат свои собствени нужди по отношение на влагата. Ако не се съобразите с тях, можете да навредите на растението и съответно това да ви лиши от реколта.

При доматите е наложително да се спазват правилата за поливане - това гарантира изобилна реколта от вкусни и месести плодове.

Какво трябва да знаете за поливането на доматите?

Много градинари правят изключително сериозна грешка, поливайки този зеленчук твърде често. Да, доматите се нуждаят от вода, но поливането трябва да се извършва правилно.

Счита се за оптимално тази култура да се полива веднъж седмично като се използва вода е достатъчно голямо количество вода. В този случай един храст ще изисква до пет литра течност.

Билката, която е най-добрият тор за доматите

Понякога обаче трябва да вземете предвид метеорологичните условия. Ако времето е горещо, по-разумно решение би било да се тества влажността на почвата.

Ако забележите, че почвата е изсъхнала, можете да извършите извънредно поливане, тъй като сушата също се отразява пагубно на доматите.

Използването на пръскачки при поливането на доматените насаждения влияе негативно на растежа и развитието им. Доматите се поливат само с утаена вода, загрята в съд, до температура, не по-ниска от температурата на почвата, за предпочитане 24-26°C.

Поливането с маркуч със студена чешмяна вода води до нараняване на корените, понижаване на температурата и дисбаланс в киселинния баланс. Идеалната вода за напояване е дъждовна вода, която е по-мека. Водата от чешмата е твърда; можете да я омекотите, като добавите малко количество тор, компост или разтвор от предварително накиснати в плевели вода.

При слънчево време е по-добре да се полива вечер, 2-3 часа преди залез слънце, през нощта водата ще се абсорбира от корените и почвата ще се насити с хранителни вещества. При облачно време можете да поливате по всяко време. За поддържане на оптимална влажност се използва мулчиране. 

Покриването на повърхността на почвата със слама, откъснати плевели или компост със слой от 5 cm намалява изпарението на влагата, поддържа горния слой рохкав, предотвратява растежа на плевелите. пПо този начин се подобряват условията за растеж и се увеличават добивите. В резултат на разлагането на органичните остатъци почвата се обогатява с полезни вещества и минерали.

Какво липсва на доматите - обърнете внимание на това

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес